Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Aby wyświetlić tę stronę, musisz zainstalować Flash Player 9+.!

Pobierz Adobe Flash Player

Joomla gallery by joomlashine.com


Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania niniejszej strony internetowej.

Wielkie Dzięki!!!

Szukaj

Walory przyrodniczo-krajobrazowe

      W Falmirowickich lasach występują różne gatunki ciekawych roślin. Można tu spotkać kwitnący wczesną wiosną wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, kruszczyk szerokolistny, konwalia majowa, kopytnik pospolity i kalina koralowa. Na terenie nieczynnego kamieniołomu bazaltu, obok leśniczówki kamionka stwierdzono obecność korolówki czerwonowierzchołkowej, która na Śląsku Opolskim nie była dotychczas notowana.

        Świat zwierząt jest równie ciekawy. W lasach, a tak że wśród naszych łąk i pól, można zobaczyć wiele chronionych i rzadkich w skali kraju gatunków. Wśród zwierząt bez kręgowych na uwagę zasługuje pająk - tygrzyk paskowany. Występują również rzadkie i chronione gatunki owadów do objętych ochroną należą: biegacz ogrodowy, wręgaty i granulowaty, oraz rzadko występujący chrząszcz z rodziny kózkowatych - tycz cieśla. W lasach liściastych rzadko spotykany jest efektowny żuk - rohatyniec nosorożec, którego samce mają na czole duży zakrzywiony róg. Występują tu także trzmiele najczęściej spotykany jest trzmiel ziemny.W nasłonecznionych, odkrytych miejscach można spotkać paź królowej, oraz mieniaka strużnika, jedne z najpiękniej i najefektywniej ubarwionych motyli. Nierzadko spotykamy ślimaka winniczka w miejscach wilgotnych i zaciemnionych.W śród gatunków płazów m.in. występuje: traszka zwyczajna, żaba trawna, ropucha szara oraz coraz rzadsza rechotka drzewna. Płazy te odbywają gody wczesną wiosna w stawie. Spotkać tu można także węże - bardzo pożytecznego zaskrońca oraz jadowitą żmije zygzakowatą.

        W okolicach Falmirowic spotkać można także zimorodka, jednego z najbardziej ubarwionych naszych ptaków, zakładającego gniazda w wykopanych przez siebie głębokich norach nad brzegami wód, jak również puszczyka, myszołowa, słowika czy dzięcioła czarnego. W naszych okolicach stwierdzono występowanie przedstawicieli sześciu rzędów ssaków. Z rzędu owadożernych występuje kret i ryjówka aksamitna. Do rzędu drapieżnych zaliczają się: lis, kuna leśna, oraz chroniona łasica. Rząd zającokształtnych reprezentuje zając szarak, którego coraz rzadziej się spotyka. Najliczniejszym gatunki rzędem są gryzonie to nornica ruda i mysz leśna. W suchych środowiskach spotkać można mysz polną. Dzik, sarna i jeleń należą do ostatniego rzędu - ssaków-parzystokopytnych. Występują tu także gatunki nietoperzy, z których najczęściej spotykanymi są: gacek brunatny i mopek, który posiada najciemniejsze ubarwienie ze wszystkich naszych nietoperzy.


 

 

Gościmy

Odwiedza nas jeden gość oraz 0 użytkowników.

Free business joomla templates