Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Aby wyświetlić tę stronę, musisz zainstalować Flash Player 9+.!

Pobierz Adobe Flash Player

Joomla gallery by joomlashine.com


Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania niniejszej strony internetowej.

Wielkie Dzięki!!!

Szukaj

Kamionka


Bardzo dawno temu, bo przed wielu milionów lat wybuchł wulkan. Jego lawa dotarła do naszej okolicy, ostygła i tak powstała martwica wulkaniczna, a z biegiem czasu skała bazaltowa. Jak niektórzy twierdzą kamień ten powstał w tzw. trzeciorzędzie  60-1 miliona  lat temu .

W ten to sposób utworzył się mały pagórek w Falmirowicach. Przejeżdżając przez wieś Falmirowice dojeżdżamy do lasu, a tam tuż przy leśniczówce znajduje się „Królewski kamieniołom”. W starych mapach ma nazwę „Kamionka”, w śród miejscowej ludności (zwłaszcza tej starszej) nazywany jest „Steinbruch”. Miejsce to jest bardzo urokliwe. Oprócz ciszy i spokoju jakim można się tu nasycić, możemy  nacieszyć też oko różnorodnością krajobrazu. Na tak niewielkim obszarze otaczają nas pagórki i małe wąwozy, które cieszą  się dużą popularnością wśród młodzieży, która na swoich rowerach  wyczynia tu różne akrobacje. Z góry spoglądamy na małe jeziorko, stare drzewa: sosny, dęby czy buki otaczają wodę. Spotkać tu możemy rzadkie rośliny rosnące na pagórkach, w wodzie czy na brzegu. Najpiękniej prezentuje się wczesną wiosna przylaszczka pospolita. Rosną tu również grzyby, nie tylko takie, które zbieramy, ale i koralówka czerwonowierzchołkowa, która na śląsku opolskim nie była dotychczas  notowana, a stwierdzona została na terenie kamionki.

Świat zwierząt jest równie bogaty jak szata roślinna. Występuje tu wiele gatunków płazów min.: ropucha szara, ropucha zielona coraz rzadsza rzekotka drzewna a także traszka zwyczajna. Płazy te odbywają gody w stawie. Spotkać także tu możemy jaszczurkę żyworodną, jaszczurkę zwinkę  czy padalca zwyczajnego. Można tu znaleźć także węże: bardzo pożyteczne zaskrońce oraz jadowite żmije zygzakowate. Okolice kamionki zamieszkują  także ptaki. Wśród nich znajdujemy dzięcioła czarnego, który ma swoje dziuple w starych dębach, zaś  w bliskości wody - jeśli mamy odrobine szczęścia spotkamy najpiękniej ubarwionego naszego ptaka - zimorodka, który ma wykopane przez siebie nory nad brzegiem wody.


W książce „Dobrodębie” czytamy, że w tym miejscu, długo przed powstaniem kamieniołomu, bo w XIX w. stał zamek (oczywiście jak na tamte czasy nie był to zamek murowany, lecz z pewnością drewniany), w którym  mieszkali właściciele wsi Dobre Dembe: Greko, jego córka Elizabeth z mężem oraz Konrad Smeil. Jak  głosi legenda ostatnim jego właścicielem był słynny zbójnik „Madej”, dlatego na to miejsce mówi się również „Madejowski zamek”. W 1868roku ułożono w „Katoliku” piękny 19-sto zwrotkowy poemat. Oto jego początek:


Był las czarny, a w tym lesie Madej, zbój był srogi,
Z straszna pałka jabłoniową siadał wedle drobi:
Kto w las jechał, już nie wracał, śmiałość płacił drogo:
Madej ojca, matkę zabił, nie bał się nikogo

Rok za rokiem siła ludzi potraciło życie,
Nikt nie wiedział gdzie zniknęli, tak ginęli skrycie;
A w jaskini, w wielkiej skrzyni, Madej składa gości.
Są tam białe są i stare pobutwiałe kości.

Szumią lasy, ciemne bory i ryczą niedźwiedzie,
Dzwonki dzwonią u wózeczka, ktoś tam lasem jedzie…


Starsi mieszkańcy opowiadając o tym miejscu stwierdzają,  że zamek ten prawdopodobnie się zapadł. Zaś ks. Wątróbka twierdzi, że mógł być zrabowany i spalony przez przechodzące w latach 1639-47 wojska Szwedzkie. O „Królewskiej Kamionce” lub jak kto woli  „Steinbruchu” można pisać bez końca. Nie będziemy się rozpisywać. Na koniec napisać należy, iż jest to miejsce warte niedzielnej wycieczki. Cisza, spokój oraz przebywanie na łonie natury pozwala na wyciszenie się i nabrania siły. Urok okolicy zwabia młodych jak i starych. Dużą popularnością cieszą się ogniska przy kamionce, naprawdę można tu spędzić miło czas. Można w to miejsce przyjść samotnie, czy z kimś bardzo bliskim, a nawet i wycieczką szkolną.


 

 

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.

Free business joomla templates