Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Aby wyświetlić tę stronę, musisz zainstalować Flash Player 9+.!

Pobierz Adobe Flash Player

Joomla gallery by joomlashine.com


Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania niniejszej strony internetowej.

Wielkie Dzięki!!!

Szukaj

Historia wsi Falmirowice


 Na południowy wschód od Opola leży wieś Falmirowice. Jest to jedna z najstarszych miejscowości w gminie Chrząstowice i chociaż wymieniona jest w dokumentach po raz pierwszy w roku 1297, to Ks. Wątróbka twierdzi, że wioska jest obecna w historii o wiele wcześniej, bo fundowana była na prawie niemieckim w 1291roku. Status niemiecki został wiosce nadany przez księcia Bolesława II.

W 1297roku było w wiosce 6 kmieci, tzw. Gburów, którzy plebanowi oddawali  worka owsa, tzw. „meszne”.

Codex Diplomaticus Silesiae, opisujący historię śląska do roku 1300, nie wymienia przy utworzeniu parafii Raszkowskiej w 1297 roku wsi Falmirowice. Być może, że należała wówczas do kościoła św. Wojciecha w Opolu. W aktach kościelnych parafii Dębie odnotowano, iż 4 czerwca 1812 roku gminy Chwalmirowice razem z Dębiem i Kuźnią pisały pismo do Najjaśniejszego Króla,
 z prośbą o pomoc pienieżnom na reperacje starego ubogiego kościoła. Stąd można sądzić,
iż wówczas Falmirowice było już w tej parafii. Natomiast wiemy na pewno, iż do parafii w Dębiu, Falmirowice należały 19.03.1868  rok, kiedy to została utworzona nowa parafia Dębie.

Różnie brzmiała nawa tej wioski: Chmajrowice, Chwalomirowice, Fallmersdorf, Fallmierowitz.

Nazwa miejscowości jak podaje Ks. Wątróbka pochodzi od imienia Chwalimir, (co znaczy chwała chłopstwa, chwalebny chłop) „Chwalimir” nazywał się pierwszy założyciel, czyli pierwszy posiadacz tej wsi, który według imienia musiał być bardzo sławnym i przykładnym człowiekiem.

W lesie Falmirwowickim stał zamek. O jego właścicielach dowiadujemy się w kodeksie dyplomatycznym z lat 1332 i 1390. Mieszkańcami zamku byli właściciele wsi Dobrodębie - według aktu z roku 1295 był nim Greko; od roku 1332 właścicielką była jego córka Elizabeth wraz z mężem Desprimi, a od roku 1390- Konrad von Smeli. Jak legenda głosi ostatnim właścicielem zamku był zbójnik Madej, stąd miejscowi nazwali to miejsce „Zamkiem Madeja”. Według legendy zamek ten zapadł się po ziemię.

W 1534 roku wioska nadal nie była wielka, bo liczyła zaledwie 6 mieszkańców.

Według urwiaży z lat 1566/67 mieszkali tu: Jan Puzdro, Martin Michel, Petr Sekirka, Matusch Nalepa, Metes Michen, Kuba Wludarz, Staniech Rogowski, Jan Schiroky i ogrodnik Climeck Schiroky. Wieś nie płaciła czynszu, bo posiadała list żelazny.  Oddawali razem z mieszkańcami Dumbrowic rocznie jednego woła na zamek, utrzymując stróża na zamku. Mesalia oddawali na parafię do Demby, każdy pół korca owsa. Dziesięcinę do archidiakonu w Opolu - 60 groszy. W ramach „robbott” (pańszczyzny”) chodzili na polowania wykonywali żałoby. Palili też smołę i płacili od każdego pieca jak mieszkańcy z Butkowicz i Lubnany.

Od XVI wieku, aż do wybuchu wojny 30-letniej, wydobywano na falmirowickich polach wokół wsi i na bagiennych łąkach (Groβer Weiβer Lug) darniową rudę żelaza, którą przetapiano na miejscu w prymitywnych dymarkach.

W czasie wojny 30-letniej w latach 1638 i 1647 Szwedzi zniszczyli całą okolicę. Prawdopodobnie wtedy to został zrabowany, spalony i zrównany z ziemią zamek w Falmirowicach.

W latach 1723/25 Falmirowice liczyły jedynie 6 mieszkańców, tyle, co 200 lat wcześniej i była osada leśna. W 1774r pojawia się herb i pieczęć wsi a jak widać jej motyw to wysoki krzyż, stojący pomiędzy dwoma świerkami.

W 1783r. żyło tu 97 osób, w 1803r. wioska liczyła 6 kmieci, 4 zagrodników i 3 chałupników. W 1830 Falmirowice posiadało 26 budynków, 193 mieszkańców, mieszkali tu 2 kowale i 2 tkacze. W 1855r. wieś ma 240 mieszkańców, a w 1861r. 221, wszyscy byli katolikami z wyjątkiem jednego Ewangelika. Posiadali 32 budynki mieszkalne i 21 zabudowań gospodarskich. W 1865r. w wiosce było 5 kmieci, 4 zagrodników i 14 zagrodników wygonowych, razem przeszło 200 osób.  Aż do roku 1866 była w Falmirowicach „królewska kopalnia” - kamionka bazaltu. Znajdowała się w miejscu gdzie niegdyś stał zamek. Stąd wydobywano tłuczeń pod pokłady szynowe, nowe drogi i budowy. Zostało po nim jeziorko źródlane - Falmirowicka kamionka, nazywana przez mieszkańców „Steinbruch”.

W drugiej połowie XIX w mieszkał tu znany w całekej okolicy uzdrowiciel, fachowiec od złamań kości Błażej Giesa, jego syn Piotr Giza oraz następni potomkowie posiedli także uzdrowicielskie zdolności.

Według ścisłego liczenia ludności zanotowanej w aktach kościelnych 1 Grudnia 1871r. w Falmirowicach znajdowało się 287 chrześcijan. Około roku 1897 ruszyła robota przy nowej szkole, którą poświęcono 4.04.1899r. pierwszym nauczycielem w tej szkole został Franz Pohlmann. Rok 1904 przyniósł susze, która trwała całe lato. Spalone przez słońce pola i łąki nie dały paszy dla bydła. Czara nieszczęścia przepełniła się, gdy w Falmirowicach wybuchła epidemie szkarlatyny, która pozbawiła życia wiele dzieci. W XX wieku w Falmirowicach znajdowała się karczma, sklep oraz ubojnia z sklepem mięsnym u Alfreda Locha. Z tamtych lat możemy pochwalić się uwiecznionymi na zdjęciach: karczmą, rzeźnią oraz zdjęciami mieszkańców z ich codziennego życia. W 1920roku powstały 2 kapliczki w wiosce. Według spisu ludności z dnia 16.06.1925roku w tej wsi było 398 mieszkańców i 84 budynki. W 1939 roku- 523 osoby.

Zapis odpatrzony datą 23.03.1945roku nosi nazwę „wojna u nas”. Ks. Gebauer wymienia imiona i nazwiska pomordowanych przez Rosjan parafian. Dowiadujemy się w ten sposób, że w Falmirowicach życie straciło 6 mieszkańców.

W 1960roku wieś liczy 438 mieszkańców i 97 budynki, zaś w 1965roku, aż 466 mieszkańców. W latach 90-tych Falmirowice stały się znane na Opolszczyźnie dzięki Śląskiej Fabryce Świec, (której obecnie już niema). Jej właścicielką była mieszkanka Falmirowic Pani Maria Szczerba. W 1997r. Falmirowice maja 460 mieszkańców i 98 domów. W dniach 15-17.08. organizowane było 700-lecie istnienia wioski.

Do niedawna w Falmirowicach działało Publiczne Przedszkole, lecz ze względu na wysoki niż demograficzny palcówka została zamknięta.

Na początku 2004r. sołectwo przystąpiło do Programu Odnowy Wsi. Wizja wsi brzmi: ”Falmirowice - zintegrowana, wysportowana, otwarta nadzieja zbuja Madeja”. Projekt zakłada kultywowanie starej i tworzenie nowej tradycji w postaci corocznych festynów „Zbója Madeja”, modernizacje klubu Ludowego, poprawę estetyki wsi a przede wszystkim integrację społeczną. W ramach programu zaczęła się budowa placu zabaw.


 


 

 

Poprawiono: czwartek, 29, grudzień 2011 21:06

 

Gościmy

Odwiedza nas jeden gość oraz 0 użytkowników.

Free business joomla templates